User Tag List

Page 1 of 5 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 10 of 46

Thread: Jantar / Ja”/oND+aR i Bursztyn / Bo"R+S"TyN - Pra-Słowiańskie znaczenia i źródłosłowy449 days old

Regular Member
    Race Scientist SKRiBHa's Avatar
    Last Online
    2019-04-15 @ 20:32
    Post Jantar / Ja”/oND+aR i Bursztyn / Bo"R+S"TyN - Pra-Słowiańskie znaczenia i źródłosłowy

https://skrbh.wordpress.com/2018/03/...e-endrusia-01/

113 Ja”/oND+aR lub Ja”/oN+Dar J/Z”a”/oNDzi, czyli Je”+DRNe Ja”/oN+DRa iNDRy, czyli PRa-SL”oW+iaN’+SKie+Go Je”/eND+RuSia 01

https://skrbh.files.wordpress.com/2016/10/jantar.jpg

http://www.eszkola-wielkopolska.pl/e...i-tlumaczenia/

JANTAR – nazwa została przejęta od Litwinów, a ta od fenickiej nazwy jainitar –żywica morska;

J/Z”a”/oND+aM Za+PR”e+STaN+ia Po+WieL+aNia KL”aM+STW o JiST+oCie Wy+WieDz+eNia ZNaC”+eNia i Z’+RoD+L”o(W)+S/Z+L”oWo” Ja”/oNT+aRo”

W tym wpisie nie zamierzam nawet udowadniać, że to tzw. Litwini i inni Bałtowie zapożyczyli do swojego kreolskiego języka Pra-Słowiańskie słowa Jantar / Ja”/oNT+aR, itp., bo skoro ich N1C Ągro-fińscy przodkowie pojawili się na Bałtykiem dopiero jakieś 3,000 lat temu… a Pra-Słowianie R1a żyli już tam od 8,000 lat, patrz np. Karelczyk…

Przy okazji ten litewski Gintaras / GiNT+aR+aS, to pikny przykład utraty dźwięczności, czyli tzw. kentumizacja pierwotnego wysokoenergetycznego Jantar / Ja”/oNT+aR… i pewno tego ubezdźwięcznionego dobra jest w j. bałtyckich więcej… ������ A dlaczego tak myślę, pomyślcie sami…

Niby semickie jainitar miałby przejść po hm… 2,000 lat do języka litewskiego, jako gintras,.. by potem jakoś przejść do j. Pra-Słowiańskiego, tak że znane jest nawet w Słowenii… i żeby było śmieszniej Pra-Słowianie jakoś tak przez przypadek odtworzyli sobie pierwotnie brzmiącą postać, jako jantar… No bez jaj… Przypomnę tu może niektórym mondrości prof Gołąba, dotyczące „odtworzeń” Pra-Słowiańskiego słowa Gród / Z/G+Ro”D, itp…

Pra-Słowiańskość także i słowa Jantar / Ja”/oNT+aR jest oczywiście oczywista i jasna. Co nie jest oczywiste, to to, z czym jest powiązane to słowo, co jest jego źródłosłowem i pierwotnym znaczeniem, itp.

W tym wpisie więc postaram się udowodnić, że źródłosłowem są i słowa Jąć / Ja”/oNC’ i Dar / DaR, choć nie przeczę, że i inne źródłosłowy ją możliwe, patrz Jądro / Ja”/oND+Ro, itp..

Wpis ten jest powiązany z wpisem upowszechnionym tu. Jest mi bardzo miło, że zarówno językoznawcy i zwyczajni zjadacze powszedniego chleba, ale miłośnicy Słowiańszczyzny i Słowiańskości, sami zabrali się za odgadywanie znaczenia i pochodzenia tego prastarego i magicznego Pra-Słowiańskiego słowa.

Najpierw w części pierwszej wrzucę trochę danych o tłumaczeniach poczynionych w logice języka, jakby kto nim orzechy gryzł,.. a potem w części drugiej samo Pra-Słowiańskie jądro jasności… Czytaj dalej
    Last edited by SKRiBHa; 2018-03-23 at 12:02.
    Tzw. PIE = PS, czyli Pra-Słowiański. Tzw. satem było pierwotne, a tzw. kentum to zniekształcenie przez ubezdźwięcznienie wysokoenergetycznych dźwięków satem, patrz tzw. rough breathing. Prawo Brugmana dotyczy także języków słowiańskich, patrz oRL"y -> aRioWie, oGieN' -> aGoN'... O zniekształceniach greckich, irańskich, germańskich, itp patrz: PS B/P -> Ger PH/PF/F... szkoda nawet gadać...

SKRiBHa

2. # ADS
    Advertisement bot

QBS Banned
    Molecular Biologist
    Last Online
    2019-01-06 @ 19:51

Zamiast wypisywać turbosłowiańskie bzdury mógłbyś zrobić coś realnie korzystnego dla Polski, np. wspierać polską mniejszość na Litwie, Białorusi i Ukrainie. Praca organiczna dla odzyskania Lwowa i Grodna.
    Last edited by Litvin; 2018-03-23 at 16:43.

Regular Member
    Last Online

Bardzo dziękuję, za tfoją opinię. Rozumiem, że uwag co do mojej argumentacji nie wnosisz.

A co do wspierania i odzyskiwania, no to tuszę, że tfoja działalność na tym polu w zupełności wystarczy... Masz strasznie straszny awatar, więc strasz dalej wroga strasznego. Samych zwycięstw.

A tak przy okazji. Masz talent Litfin. Nie znam cię, ale pierwszy tfój komentarz i już nie lubię cię. Trzymaj się ode mnie turbo cokolwiek cudaku z daleka. Dobrze radzę.
    Tzw. PIE = PS, czyli Pra-Słowiański. Tzw. satem było pierwotne, a tzw. kentum to zniekształcenie przez ubezdźwięcznienie wysokoenergetycznych dźwięków satem, patrz tzw. rough breathing. Prawo Brugmana dotyczy także języków słowiańskich, patrz oRL"y -> aRioWie, oGieN' -> aGoN'... O zniekształceniach greckich, irańskich, germańskich, itp patrz: PS B/P -> Ger PH/PF/F... szkoda nawet gadać...

SKRiBHa

QBS Banned
    Molecular Biologist
    Last Online

Quote Originally Posted by SKRiBHa View Post
    A tak przy okazji. Masz talent Litfin. Nie znam cię, ale pierwszy tfój komentarz i już nie lubię cię. Trzymaj się ode mnie turbo cokolwiek cudaku z daleka. Dobrze radzę.
    Jejku po co zaraz ta agresja? Podobna reakcja spotkała kogoś kto skomentował filmik na You Tube:

http://www.historycy.org/index.php?s...post&p=1681409

1. Komentarz sceptyka:

"Król Lech I nominował swoich comes militi - czyli turbosłowianie korzystali z języka łacińskiego w XVIII wieku p.n.e. a więc 1000 lat przed założeniem Rzymu. Turbos Bieszk znów gwałci logikę."

2. Odpowiedź turbosa:

"Nazwa Latium wywodzi się ze słowiańskiego wyrazu brzmiącego tak samo jak tło i oznaczającego założenie; fundację; podłogę; powierzchnię; oblicze itp., ale jesteś zbyt tępy, żeby to znaleźć w odpowiednich słownikach, pierdolony robaku."

Regular Member
    Last Online

Quote Originally Posted by Litvin View Post
    Jejku po co zaraz ta agresja? Podobna reakcja spotkała kogoś kto skomentował filmik na You Tube:

http://www.historycy.org/index.php?s...post&p=1681409

1. Komentarz sceptyka:

"Król Lech I nominował swoich comes militi - czyli turbosłowianie korzystali z języka łacińskiego w XVIII wieku p.n.e. a więc 1000 lat przed założeniem Rzymu. Turbos Bieszk znów gwałci logikę."

2. Odpowiedź turbosa:

"Nazwa Latium wywodzi się ze słowiańskiego wyrazu brzmiącego tak samo jak tło i oznaczającego założenie; fundację; podłogę; powierzchnię; oblicze itp., ale jesteś zbyt tępy, żeby to znaleźć w odpowiednich słownikach, pierdolony robaku."
    Masz 13 lat, czy mniej? Widzę, że nie tylko nie rozumiesz jakie obraźliwe brednie wypisujesz, ale dodatkowo dalej popierasz to jakimś kolejnym gównem. No cóż widać, że masz muzg jak orzeszek i to do tego cały spleśniały. Tfój bul.

Dlaczego skoro nie masz nic rozsądnego do napisania w temacie tego wpisu nadal go zaśmiecasz? Dlaczego nie pojedziesz na dzikie pola walczyć o to, o co tam se chcesz walczyć? Idź i zgiń tam chwalebnie i nie zawracaj mi tu głowy sfoimi śmierdzącymi wypierdami, ok?
    Last edited by SKRiBHa; 2018-03-24 at 11:02.

SKRiBHa

QBS Banned
    Molecular Biologist
    Last Online

Żartowałem, wyluzuj.

Regular Member
    Last Online

Quote Originally Posted by Litvin View Post
    Żartowałem, wyluzuj.
    Czy mam rozumiem, że to jest coś jak przyznanie się do błędów i wypaczeń i coś jakby niby przeprosiny?

SKRiBHa

Regular Member
    Last Online

A oto druga część, a potem jeszcze ze dwie, tyle tego jest... :-)

https://skrbh.wordpress.com/2018/03/...e-endrusia-02/

SKRiBHa

Regular Member
    Junior Member
    Last Online
    2018-05-21 @ 13:14

Jeśli zatem jantar jest słowem prasłowiańskim, to dlaczego nie rozwinęło się tak jak każda inna samogłoska nosowa? W czeskim mielibyśmy z tego jutar, w słoweńskim jotar, a tymczasem w obydwu językach jest po prostu jantar. Psł -an- zmieniało się w nosowe o z tego zaś w większości języków słowiańskich regularnie, bezwyjątkowo wychodziło u, względnie (słoweńskie) o. W polskim mielibysmy z tego *jętar/*jątar (w zależności od tonu), a nie jantar, który wygląda na ewidentną pożyczkę z zewnątrz.

Regular Member
    Last Online

SKRiBHa

12. The Following User Says Thank You to SKRiBHa For This Useful Post:

Litvin (2018-03-28)

Page 1 of 5 1 2 3 ... LastLast